Duyurular
Ana Sayfa / Etkinlikler / Araştırma ve Yenilikçilik Personeli Değişim Programı (RISE) Proje Yazım Eğitimi‏

Araştırma ve Yenilikçilik Personeli Değişim Programı (RISE) Proje Yazım Eğitimi‏

Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve IDEMA (Uluslararası Kalkınma Yönetimi) tarafından düzenlenen Marie Curie Araştırma Programları dahilindeki Araştırma ve Yenilikçilik Personeli Değişim Programı (RISE) Proje Yazım Eğitimi 14 Mart 2016 Pazartesi günü Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Proje fikri olan ve yurtdışı bağlantıları kurabilecek akademisyenlere yönelik gerçekleştirilecek etkinlikte birebir yazım hizmetinin yanı sıra başvuru sürecinde de destek olunacaktır.

D̈ünya’nın en büyük araştırma ve geliştirme fonu olan Ufuk 2020 Programı kapsamında Marie Sklodowska Curie Etkinlikleri’ne 2016-17 Yılı için toplam ayrılan bütçe yaklaşık 800 milyon Euro’dur. Marie Skolodowska Curie Etkinlikleri’nin genel hedefi AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) İnsan Kaynağı kapasitesini güçlendirmek ve gelişmiş ülkelerden bilgi transferini sağlamaktır.

Etkinliğe konu olacak ve olan ve aylık 4500 Euro’ya varan destekler sunan Araştırma ve Yenilikçilik Değişim Programı (Research and Innovation Staff Exchange Scheme-RISE), Avrupa içinden ve dışından üniversite, araştırma merkezi ve araştırma faaliyetleri yürüten sanayi kuruluşlarının en az 3 tanesinin bir araya gelmesi ile oluşturulacak araştırma projeleri kapsamında konsorsiyum içerisinde yer alan kurumlar arası araştırmacı, teknik ve idari personelin değişimi ile uluslararası ve sektörler arası bilgi ve teknoloji transferi sağlanmasının hedeflemektedir. Proje süresi 4 yıl kadar olabilmekte ve bu süre içinde kurum personeli olup proje dahil olan araştırma grupları arasında kişi başı 12 ayı geçmeyecek nitelikte dolaşımlar komisyon tarafından desteklenmektedir, bu 12 aylık dolaşım süresinin 1 aydan az olmamak kaydı ile daha kısa parçalarda gerçekleştirilmesi de mümkündür.

Destek Kapsamı

Araştırmacılara dolaşımda oldukları süre boyunca komisyon tarafından aylık sabit destek sunulmaktadır. Ayrıca araştırmacıların dolaşımda oldukları zaman dilimleri boyunca da araştırma ve idari giderlere yönelik bütçe oluşmaktadır. RISE Programı kapsamında Türkiye’deki araştırma gruplarının Amerika gibi gelişmiş ülkelerdeki araştırma grupları ile personel değişimi desteklenmektedir. IDEMA Tarafından akademisyenlere verilecek RISE Eğitiminin programı aşağıdaki gibidir:

08:30-09:00: Kayıt
09:00-09:30: Ufuk 2020 Genel Tanıtım ve MSCA Çalışma Programı
09:30-10:00: RISE Genel Kurallar
10:00-10:15: Ara
10:15-11:30: RISE Proje Yazım Çalıştayı
11:30-12:00: RISE Proje Örnekleri ve TÜBİTAK Destekleri

Gerçekleştirilen etkinlik sonrası koordinatör olarak proje hazırlamak isteyen araştırma grupları TÜBİTAK proje yazım desteğinden yararlandırılacaktır.