Duyurular
Ana Sayfa / Haberler / İyi Fikir İş Projeleri Yarışması

İyi Fikir İş Projeleri Yarışması

Uludağ Üniversitesi VI. Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri kapsamında 15 Mart 2017 de “İyi Fikir İş Projeleri Yarışması” düzenlendi.

Tıp Fakültesi öğrencisi Selin Yavuz, hidrosefali hastalarının beyninde oluşan sıvıyı karın bölgesine aktaran güvenli ve uzun süre kullanılan şant yapımı projesiyle birinci seçildi. Selin Yavuz, 10 bin TL’lik ödülün yanı sıra Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Fonundan da 150 bin TL’lik destek kazandı.

ÖDÜL KAZANANLAR

1. Selin Yavuz (Tıp Fakültesi ): Hidrosefali hastalarında beyinde oluşan sıvıyı karın bölgesine aktaran güvenli ve uzun süre kullanılan şant yapımı. (10.000 TL para ödülü + BAP’tan 150.000 TL’lik proje desteği kazandı)
2. Hamza Singin, Muhammed Dinç ve Fehmi Karaalioğlu (Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü): Raylı sistemlerde yoğunluk belirleme ve güvenlik önlemleri. (5.000 TL para ödülü + BAP’tan 75.000 TL’lik proje desteği kazandı)
3. Adem Alemdar (Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji): Lösemi tedavisinde kemik iliği nakli sonrasında yapılacak test. (2.500 TL para ödülü + BAP’tan 30.000 TL’lik proje desteği kazandı)

FİNALDE YARIŞAN DİĞER PROJELER
-Sefa Temiz (İİBF Çalışma Ekonomisi Bölümü): Üç boyutlu yazıcı ile model araba parçası üretme.
-Ebru Yalçın ve Cangül Gezgez (Veteriner Fakültesi): Sokak hayvanlarında aşı takibini yapma imkânı veren küpe.
-Aslıhan Yılmaz (Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği): Hayvanların böbrek yağından biyodizel üretimi.
-Ayşe Nur Duman (Ziraat Fakültesi Toprak Bilimleri Bölümü): Zeytin karasuyundan biyomürekkep üretimi.
-İbrahim Cem Öncü (Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü): Eklemeli üretim teknolojisi kullanılarak, araçlar için kauçuk burç üretimi.