Duyurular
Ana Sayfa / Haberler / Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısı kabul edildi…

Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısı kabul edildi…

A

Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısı kabul edildi…

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çıkarılacak ilk Sınai Mülkiyet Kanunu 22.12.2016 tarihi itibarıyla TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiştir. Yeni Kanun mevcutta kullanılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin 551, 554, 555 ve 556 sayılı KHK’lar yerini alacak.

Kanunun getirdiği başlıca yenilikler şöyledir:
Mevcutta patent, marka, endüstriyel tasarım ve coğrafi işaretler için ayrı ayrı olan kanun metinleri tek bir metne indirgendi. Böylece, daha sade ama daha etkili bir metin ortaya çıkarıldı.

Türk Patent Enstitüsü’nün adı Türk Patent ve Marka Kurumu olarak değişiyor.

Mevcuttaki KHK yerine bir Kanun hazırlandığı için mevcut hukuki sisteme uyum sağlanıyor, Anayasa Mahkemesi kaynaklı madde iptallerinin önüne geçiliyor.

Tescil süreçlerinde kısalmalar sağlanıyor. Özellikle yayın ve red kararlarına itiraz süreleri bazı durumlarda yarı yarıya kısalıyor. Genelde 6 aylık süreler 3 aya, 3 aylık süreler 2 aya iniyor. Avrupa Patent Sözleşmesi’nde olan Hakların Yeniden Tesisi imkânı başvuru sahiplerine sağlanıyor. Böylelikle birçok durumda kaçan bir son tarihten dolayı bir belgenin geçersiz hale gelmesinin büyük oranda önüne geçilmiş olunuyor.

Yenilemesi zamanında yapılmayan Patent/Faydalı Modeller için, TPE’nin ilgili ha